خانه / اخبار / اولین جلسه ی اعلام تشکیل کنسرسیوم صنعت و انرژی

اولین جلسه ی اعلام تشکیل کنسرسیوم صنعت و انرژی

 

مقدمه

پس از خلق ایده ایجاد کنسرسیومی متشکل از شرکت­های فعال در حوزه آب، برق و نفت برای حضوری شایسته و مثمرثمر در بازارهای جهانی و تشکیل چندین جلسه مقدماتی و بهره گرفتن از نظرات کارشناسان و مشاورین، اولین جلسه رسمی کنسرسیوم آب، برق و نفت با حضور جمعی از شرکت­های قدر و توانمند که اعلام آمادگی کرده بودند در تاریخ  بیست و سوم مهر سال نود و شش و در محل اتاق کنفرانس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی به شرح ذیل برگزار گردید به امید اینکه با درکنار هم قرار گرفتن و همکاری و همیاری شرکت­ها و سازمانها مشکلات و چالش­های صادرات و حضور در بازار­های خارجی هر چه سریعتر مرتفع شده و شاهد شکوفایی صنایع داخلی و رونق اقتصادی باشیم.

لازم بذکر است که بدلیل مصادف بودن زمان جلسه با برخی از رویدادها از جمله نمایشگاه واتکس تهران امکان حضور برای تمامی مدعوین فراهم نبوده و این در حالیست که بسیاری از آنها تمایل خود را مبنی بر حضور و مشارکت در کنسرسیوم  از قبل اعلام کرده بودند. از این میان آنها می­توان به شرکت­های رهسرا، سولار پمپ تبریز، هواسان،     سازه­های نوین، ایدم، مهندسین مشاورآران نقش آرا، اتصال مکانیک و آریا سپهر کیهان اشاره نمود.

جلسه با خیر مقدم آقای دکتر یعقوبی بقا، دبیر کنسرسیوم آب، برق و نفت شروع گردید و با بیان ضرورت ایجاد کنسرسیوم از زبان ایشان ادامه یافت. آقای دکتر با بیان شرایط داخلی و چالش­های پیش رو در  سال­های آتی اعم از بحران بیکاری، بحران آب و بحران محیط زیست به ضرورت ایجاد فضای صادراتی برای برون رفت از این چالش­ها اشاره کردند و اذعان داشتند که این امر با همکاری و همیاری شرکت­ها در قالب کنسرسیوم­هایی میسر خواهد بود تا با توانی مضاعف و مطابق با استانداردهای جهانی بتوانیم سهم خود را در بازارهای جهانی بازیابیم و مشکلات و چالش­های پیش رو را مرتفع کنیم.

در ادامه آقای دکتر انزلی­چی مدیر عامل شرکت مدیریت صادرات تاپ (تجارت آفرینان پایدار) و از اساتید مجرب و فعال در بازارهای جهانی با تصدیق صحبت­های آقای دکتر یعقوبی بقا از فرصت­های موجود در بازارهای جهانی برای شرکت­های ایرانی صحبت به میان آورده و بیان کردند که شرکت­های ایرانی برای حضور در این بازارها نیاز به آشنایی با ساختارهای بین المللی و عملکرد همسو با آنها را دارند مشکلی که در این برهه اکثریت شرکت­ها با آن روبه­رو هستند.

جلسه با صحبت­های آقای ناظرعدل مدیر عامل شرکت ایفا صنعت غرب و بیان تجربیات ایشان که منجر به خلق ایده ایجاد کنسرسیوم شده است اینگونه ادامه پیدا کرد که ایشان طی سفرهای خود به چندین کشور از جمله کشورهای آفریقایی و بررسی بازارهای بکر بین­المللی به این نتیجه رسیده­اند که برای برون رفت از رکود اقتصادی باید برنامه­های صادرات محور را توسعه داد و این امر می تواند در قالب کنسرسیوم­هایی به شکلی سریع­تر، جدی­تر و قوی­تر به ثمر برسد به گونه­­ای که حضور در بازارهای جهانی در قالب کنسرسیومی متشکل از شرکت­های مختلف باعث کاهش ریسک، سرشکن شدن هزینه­ها و در نتیجه همسو شدن سریع با بازارهای جهانی­ می­شود اتفاقی که برای شرکت­ها با عملکرد انفرادی  ثقیل یا غیر ممکن است.

در ادامه ویدیویی به زبان انگلیسی با محتوای تعریف و مفهوم کنسرسیوم در راستای تعاریف اولیه برای حضار پخش گردید که ترجمه آن به صورت خلاصه ارائه شد. فایل به پیوست از طریق گروه تلگرامی کنسرسیوم در اختیار عزیزان قرار خواهد گرفت و خلاصه ترجمه به شکل زیر می­باشد.

“کنسرسیوم­ها یا گروهی از شرکت­ها به منظور رسیدن به اهداف مشترک با تقسیم هزینه­ها و کاهش ریسک ایجاد می­گردند. هنگامی که شرکت­ها با مشکلات و موانعی بر سر راه خود مواجه می­شوند ایجاد کنسرسیوم بسیار راه­گشاست به گونه­ای که با ورود به بازار در قالب کنسرسیوم، شرکت در مناقصات، تقسیم هزینه­ها و … موانع بسیاری ازمیان برداشته می­شود. ایجاد کنسرسیوم برای شرکت­های مختلفی که قصد حضور در بازارهای جهانی را دارند بهترین گزینه می­باشد و در یک کلام، عضو کنسرسیوم بودن یعنی تجربه فضای کای جدید و قوی­تر.”

سفیر محترم ایران در اتیوپی آقای بهزاد خاکپور که از ابتدا به پیشبرد این امر کمک شایانی کرده­اند نیز با گزارشی جامع از وضعیت اقصادی و بازار کشور اتیوپی که به صورت فایل صوتی پخش شد به تبیین شرایط بازار بکر اتیوپی پرداخته و آمادگی خود را برای همکاری با شرکت­های ایرانی چه در قالب کنسرسیوم و چه انفرادی اعلام کردند. فایل صوتی و سایر گزارشات سفیر محترم نیز به پیوست از طریق گروه تلگرامی کنسرسیوم در اختیار عزیزان قرار خواهد گرفت.

در ادامه آقای دکتر یعقوبی به بررسی مسائل ذیل در قالب فایلی پاورپوینت پرداختند:

 1. وضعیت اقتصادی و صادرات سه کشور مالزی، ترکیه و برزیل
 2. وضعیت اقتصادی ایران، گزارش بانک جهانی از اقتصاد ایران و میزان و اقلام صادراتی و وارداتی ایران
 3. وضعیت دو کشور آفریقایی (اتیوپی و غنا) بعنوان نمونه بازار­ هدف
 4. کنسرسیوم و کنسرسیوم صادرات محور
 5. کنسرسیوم­های موفق بین المللی از جمله کنسرسیوم ایرباس
 6. شرکت­هایی که تمایل اولیه خود را برای عضویت درکنسرسیوم اعلام کرده بودند.

 

پس از تبیین ضرورت ایجاد فضای صادرات محور و تشکیل کنسرسیوم برای برون رفت از شرایط رکود اقتصادی حاکم و حضور در بازارهای جهانی از حاضرین درخواست گردید تا نظرات و پیشنهادات خود را جهت پیشبرد هر چه بهتر این امر مطرح نمایند که به ترتیب آقایان به شرح ذیل با نظرات خود به روند جلسه سرعت بخشیدند:

 1. آقای مهندس ممقانی از شرکت ماشین ابزار شوکا:

به گفته آقای ممقانی پیش­نیاز و ضرورت اجرایی شدن این امر به مثابه خون تمیز، سالم و بروز برای احیای یک بیمار است. برای احیا شرکت­ها نیز ابتدا باید احساس نیاز به صادرات در آنها ایجاد گردد و این در حالیست که ما با بی­توجهی شرکت­ها به این امر مواجهیم. در ادامه به نقش بخش خصوصی در پیشبرد بهتر این امر اشاره شد به گونه­ای که هر چه نقش بخش خصوصی بیشتر باشد احتمال موفقیت و به ثمر نشستن تلاش­ها بیشتر خواهد بود. در ادامه آقای ممقانی پیشنهاد دادند تا فعالیت­ها در سه سطح طبقه بندی و اجرا گردند:

 • توسعه کالاهای تولیدی استان با انتشار کاتالوگ مشترک، ایجاد اتاق فکر مشترک، استقبال از افراد با ایده­های خوب، کمک گرفتن از شرکت­های مشاور جهت تسریع امور و …
 • ایجاد اتاق فکر صادرات با انتشار کاتالوگ انگلیسی جهت معرفی سبد کالاهای تولیدی استان، مشارکت در پروژه­های صنعتی، سرمایه­گذاری گذاری خارجی و …
 • معرفی خدمات فنی و مهندسی صادرات محور
 1. آقای مهندس جهانشاهی از شرکت کمپرسور­سازی تبریز:

آقای جهانشاهی نیز با استقبال از این امر به ارائه خدمات فنی پس از فروش مطلوب توسط شرکت­هایی که عضو خواهند شد اشاره کرده و برای به نتیجه رسیدن در کمترین زمان پیشنهاد دادند تا جلسات متعددی برگزار و مسائل با هماهنگی شرکت­ها بررسی گردد.

 1. آقای آقابیگلو، معاونت عملیات شرکت پالایش نفت تبریز و نائب رییس هیات مدیره پتروشیمی تبریز:

آقای آقابیگلو با معرفی پالایشگاه و پتروشیمی تبریز به عنوان صنایع قدرتمند و خوشنام و با استقبال از ایجاد کنسرسیوم بنیه قوی و خوشنامی صنایع را عامل بسیار مهمی در پیشبرد ایجاد کنسرسیوم معرفی کرده و آمادگی کامل شرکت پالایش نفت و پتروشیمی تبریز را به عنوان واحدهای فعال در زمینه محصولات نفتی جهت حضور در این مجموعه اعلام نمودند.

 1. آقای یوسفی، منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی:

آقای یوسفی با استقبال از طرح ایحاد کنسرسیوم و معرفی فعالیت­های منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی برای ایجاد تعامل بین صنعتگران نقش بخش خصوصی را در این امر بسیار مهم اعلام کردند.

و در پایان موارد ذیل با موافقت حضار اتخاذ تصمیم گردید:

 1. مقرر شد هیات موسس کنسرسیوم متشکل از آقایان ذیل جلسات خود را در اولین فرصت تشکیل و ضمن هماهنگی با شرکت­های علاقمند برای حضور در کنسرسیوم و اخذ نقطه نظرات آنها اقدامات اولیه ثبت و تدوین اساسنامه شرکت سهامی خاص را عملیاتی کنند.

اسامی آقایان هیات موسس:

 1. آقای مهندس ممقانی، مدیر عامل شرکت ماشین ابزار شوکا
 2. آقای مهندس آقابیگلو، معاونت عملیات شرکت پالایش نفت تبریز و نایب رییس هیات مدیره پتروشیمی تبریز
 3. آقای مهندس ناظر عدل، مدیر عامل شرکت ایفا صنعت غرب
 4. آقای مهندس تقی­زاده، مدیر عامل شرکت عمران تکامل
 5. آقای دکتر کسرایی، مدیرعامل شرکت سازه های نوین
 6. آقای دکتر یعقوبی، دبیر کنسرسیوم
 7. مقرر گردید آقایان انزلی­چی و هاشمی به عنوان مشاورین این کنسرسیوم پس از شروع عملیات اجرایی راهنمایی­های لازم را ارائه فرمایند و یک مشاور حقوقی به عنوان عامل ثبت و موضوعات شرکتی انتخاب و کارهای حقوقی مربوط به کنسرسیوم از کانال ایشان عملیاتی گردد.
 8. مقرر گردید گروهی تحت عنوان کنسرسیوم آب، برق و نفت در تلگرام ایجاد و کلیه اطلاعات از این طریق به اطلاع شرکت­های زیر مجموعه کنسرسیوم رسانده شود.

 

و ضمنا از زحمات:

 • آقای مهندس نجاتی، ریاست محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت،
 • آقای مهندس نظری، از مدیران محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت،
 • آقای عبداللهی، معاونت محترم مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری،
 • آقای دکتر یعقوبی، دبیر هیات موسس کنسرسیوم
 • و همه شرکتهایی که اعلام آمادگی کرده و در جمع ما حضور داشتند.

کمال تشکر و قدردانی را دارد.

این را نیز ببینید

بازدید سفیر محترم کره جنوبی در جمهوری اسلامی ایران از شرکت پارس ساختار

پیرو هماهنگی های صورت گرفته از طریق کنسرسیوم صنعت و انرژی آقای جئونگ هیون ریو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *