خانه / شرکت‌های عضو / پالايش نفت تبريز

پالايش نفت تبريز

در وسعت جغرافيائي 200 هكتار به ارتفاع 1362 متر از سطح دريا در جنوب غربي شهر تبريز احداث گرديده است و بدليل قرار گرفتن در منطقه خاص در فاصله هاي كمتر از 300 كيلومتر در مجاورت و همسايگي چهار كشورآذربايجان به همراه جمهوري خود مختار نخجوان ، تركيه، عراق و ارمنستان واقع گرديده است.

شركت پالايش نفت تبريز در سال 1353 طراحي و پس از اتمام مراحل احداث در بهمن سال 1356 با ظرفيت اسمي 80000 بشكه در روز راه اندازي گرديد افزايش ظرفيت توليد 110000 بشكه در سال 1371 با تلاش كارشناسان و متخصصين داخلي برگ زريني است كه در اين شركت رقم خورده  است .شركت پالايش نفت تبريز هم اكنون سهم حدود 7 درصدي از توان تصفيه نفت خام كل كشور را بخود اختصاص داده و بخشي از سوخت مايع مورد نياز شمال غرب كشور (استانهاي آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، زنجان و كردستان) را برعهده دارد.

نفت خام مورد نياز از ميادين نفتي اهواز – آسماري/ دزفول شمالي از طريق تاسيسات ري توسط يك خط لوله 16 اينچ تامين مي شود. در سال 1382 با هدف فرآورش نفت خام كشورهاي حوزه درياي خزر و رفع تنگناهاي طرح افزايش ظرفيت ، پروژه اي تحت عنوان( CROS Caspian Sea Republic  Oil Swap )  اجرا گرديده و طي آن شركت توانايي فرآورش نفت خامهاي متنوع و سنگين را كسب نموده است.

براساس اصل 44 قانون اساسي از سال 1389 بتدريج واگذاري سهام شركت پالايش نفت تبريز از طريق بورس آغاز و ماهيت شركت از نوع سهامي خاص به سهامي عام تبديل گرديد.

این را نیز ببینید

هلدینگ بین المللی اسکواتا

مبحث سرمایه گذاری بین المللی بعنوان یکی از مولفه های اساسی در پیشبرد جهان بسوی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *